Area basketball players chosen among the best of mid-Missouri

CLASS 5 BOYS

ONE TEAM ONLY

Brant Bowers, 6-2, sr., Rock Bridge

Cooper Deneke, 6-5, sr., Rock Bridge

Sterling DeSha, 6-3, jr., Jefferson City

Christian Finley, 5-10, sr., Sedalia Smith-Cotton

Cachao Gianquinto, 6-3, jr., Battle

Maricus Grant, 6-1, sr., Battle

Brennan Jeffries, 5-11, sr., Jefferson City

Kaidyn Johnson, 6-0, sr., Jefferson City

Seth Larson, 6-4, jr., Hickman

Michael Lewis, 5-8, jr., Waynesville

Tristan Meny, 6-3, jr., Battle

Jayden Smith, 6-6, sr., Waynesville

Xavier Sykes, 5-9, jr., Rock Bridge

Matt Thompson, 6-2, jr., Sedalia Smith-Cotton

Charles Wilson, 6-2, sr., Rock Bridge

COACH OF THE YEAR

Jim Scanlon, Rock Bridge

CLASS 4 BOYS 

FIRST TEAM

Marcus Anthony, 6-1, sr., Helias

Charlie Bronakowski, 6-5, jr., Boonville

Corde Brown, 5-10, soph., Capital City

Trey Brown, 6-5, jr., Rolla

Malcolm Davis, 6-0, soph., Helias

Paxton DeLaurent, 6-5, sr., Camdenton

Reese Dodson, 5-11, sr., Salem

Jace Lance, 6-1, sr., Marshall

Dylan Long, 5-10, sr., School of the Osage

Tyler Sayler, 6-2, sr., Fulton

SECOND TEAM

John Adams, 6-5, sr., Fulton

Carter Chilton, 6-4, sr., Salem

Tyson Franklin, 6-2, soph., Boonville

Cason Gray, 6-3, sr., Owensville

Luke Green, 6-0, soph., Boonville

Logan Havner, 6-4, sr., School of the Osage

Damon Johanns, 6-3, jr., Helias

Isaac Johnson, 5-9, sr., Helias

Colby Shivers, 5-10, sr., Rolla

D.J. Wesolak, 6-4, soph., Boonville

COACH OF THE YEAR

Joe Rothweiler, Helias

CLASS 3 BOYS

FIRST TEAM

Trent Anderson, 6-5, sr., Hermann

Andrew Branson, 6-1, sr., St. James

Chase Cottrell, 6-1, jr., Steelville

Tanner Diaz, 5-8, sr., Steelville

Rece Gilmore, 6-1, sr., Southern Boone

Logan Hall, 6-3, sr., Eldon

Trey Holzer, 6-2, sr., Dixon

Guy Moran, 6-4, sr., Centralia

Wilson Murray, 6-4, jr., Licking

Eric Northweather, 6-9, sr., Blair Oaks

Luke Northweather, 6-9, soph., Blair Oaks

Coban Porter, 6-5, sr., Father Tolton

Jevon Porter, 6-10, soph., Father Tolton

Brett Werner, 6-2, sr., Fatima

Coby Williams, 6-0, sr., Versailles

SECOND TEAM

Nathan Brandt, 6-2, fr., Fatima

Cody Cash, 5-7, jr., North Callaway

Gabe Cash, 5-7, sr., North Callaway

Logan Chick, 6-1, sr., St. James

Logan Chilton, 6-3, sr., Cuba

Clayton Cook, 6-0, sr., Hallsville

John Durant, 5-10, sr., Centralia

Aaron Farris, 6-0, sr., Bourbon

Quinn Kusgen, 6-0, soph., Blair Oaks

Chase Martin, 6-3, sr., Father Tolton

Trevor Myers, 6-2, soph., California

Trey Palmer, 5-9, jr., Warsaw

Mason Parker, 5-9, sr., St. James

Nate Schwartze, 6-3, sr., Father Tolton

Lee Verslues, 5-10, soph., Fatima

COACH OF THE YEAR

Ryan Fick, Blair Oaks

CLASS 2 BOYS

FIRST TEAM

Gavin Bishop, 6-3, sr., New Franklin

Ethan Fagre, 6-1, sr., Richland

Kaden Harms, 6-1, sr., Cole Camp

Zane Hodges, 5-7, sr., Stoutland

Tre Kempker, 6-3, sr., Eugene

Jackson King, 6-0, jr., Salisbury

Bo Kroenke, 5-11, sr., Lincoln

Hunter Mentola, 6-0, jr., Newburg

Austin Pace, 5-9, sr., Tipton

Tyler Perkins, 5-10, sr., New Franklin

Kyle Schleeter, 6-0, jr., Fayette

Grady Todd, 6-3, sr., Plato

Zach Voss, 6-3, sr., Iberia

Trevin White, 6-5, sr., Calvary Lutheran

Keegan Zdybel, 6-2, jr., Slater

SECOND TEAM

Landon Baalman, 5-9, sr., Cole Camp

Trey Burton, 6-0, sr., Westran

Aden Campbell, 5-10, sr., Slater

David Dale, 6-0, sr., Westran

Veston Fearon, 6-3, soph., Richland

Nathan Kleffner, 6-0, jr., Vienna

Tanner Lanes, 6-3, soph., Harrisburg

Caleb Maassen, 6-3, jr., Linn

Cale Polson, 5-9, sr., Fayette

Tyler Renn, 5-9, soph., Eugene

Tom Tripp, 6-1, soph., Smithton

Jake Whittle, 6-0, jr., Iberia

Conner Wolf, 6-2, jr., Tipton

Jason Young, 6-0, jr., Laquey

Chandler Zdybel, 5-10, sr., Slater

COACH OF THE YEAR

Craig Engelbrecht, Eugene

CLASS 5 GIRLS

ONE TEAM ONLY

Kyrah "KK" Brodie, 6-4, soph., Rock Bridge

Bailey Brown, 6-0, soph., Sedalia Smith-Cotton

Kara Daly, 6-1, jr., Jefferson City

Naudi Evans, 5-6, sr., Waynesville

Ke'Shai Hayes, 6-1, jr., Battle

Kaelyn Johnson, 5-10, fr., Battle

Averi Kroenke, 5-10, soph., Rock Bridge

Maci Kuchta, 5-3, sr., Hickman

Hannah Linthacum, 6-4, fr., Jefferson City

Sarah Linthacum, 6-0, jr., Jefferson City

Sophie Martin, 5-8, sr., Sedalia Smith-Cotton

Hannah Nilges, 5-7, jr., Jefferson City

Eryn Puett, 5-10, sr., Rock Bridge

Sanaa' St. Andre, 5-7, sr., Rock Bridge

Haley Wiskur, 5-11, sr., Sedalia Smith-Cotton

COACH OF THE YEAR

Jill Nagel, Rock Bridge

CLASS 4 GIRLS

FIRST TEAM

Jodie Bass, 5-8, jr., Boonville

Kylie Bernskoetter, 5-9, jr., Helias

Addison Brownfield, 5-9, soph., Boonville

Lindsey Byers, 5-9, jr., Helias

Anna Finley, 5-7, soph., Owensville

Kayanna Gaines, 5-5, jr., Fulton

Liberty Gamm, 5-10, jr., School of the Osage

Rebecca Janke, 6-3, sr., Rolla

Kourtney Kendrick, 5-10, jr., Boonville

Sara Wolf, 5-7, jr., School of the Osage

SECOND TEAM

Savannah Campbell, 6-1, soph., Rolla

Bella Jadwin, 5-5, soph., Salem

Payton Kincaid, 5-9, soph., Camdenton

Shelby Kurtz, 5-4, sr., Camdenton

Lainy Lamb, 5-5, sr., Helias

Hannah Pomerenke, 5-7, sr., Marshall

Ellie Rodgers, 5-5, sr., Rolla

Biance Stocks, 5-6, sr., Camdenton

Sophi Waibel, 5-9, jr., Boonville

Leah Weaver, 5-7, soph., Marshall

COACH OF THE YEAR

Alan Lepper, Helias

CLASS 3 GIRLS

FIRST TEAM

Mary Kate Bennett, 5-9, sr., Centralia

Sydney Booker, 5-11, jr., Steelville

Lauren Brandt, 5-9, jr., Fatima

Gabbie Bruce, 5-9, sr., Southern Boone

Paige Clubb, 5-8, jr., South Callaway

Quincy Erickson, 6-1, sr., Hermann

Karlee Holland, 5-7, sr., Licking

DeLaney Horstman, 6-0, jr., South Callaway

Aubrie McRoberts, 5-9, sr., Warsaw

Naomi Perkins, 5-7, soph., Steelville

Tristan Porter, 5-5, jr., California

Daelyn Schmauch, 5-7, sr., North Callaway

Brooke Sinclair, 5-9, jr., Dixon

Riley Whitener, 5-9, jr., St. James

Audrey Williams, 5-4, sr., Cuba

SECOND TEAM

Raegan Brown, 5-8, soph., South Callaway

Alyssa Church, 5-6, jr., Steelville

Mallorie Fick, 5-7, soph., Blair Oaks

Haley Henderson, 5-10, fr., Eldon

Hannah Marcee, 5-11, jr., St. James

Abby Moncrief, 5-11, sr., Licking

Avery Oetting, 5-5, soph., Hallsville

Abby Peterson, 5-8, fr., Cuba

Bailey Rissmiller, 5-6, jr., Blair Oaks

Ryelle Schmauch, 5-5, soph., North Callaway

Trinity Schupp, 5-8, jr., Southern Boone

Karli Struemph, 5-7, jr., Fatima

Kylie Taylor, 5-6, soph., Licking

Lexi Ussery, 5-3, sr., Southern Boone

Gracie Winkelmann, 5-9, jr., Hermann

COACH OF THE YEAR

Steve Rissler, Licking

CLASS 2 GIRLS

FIRST TEAM

Clair Affolter, 5-8, soph., Newburg

Abby Backes, 5-5, sr., Tipton

Emily Bauer, 5-6, sr., Stover

Jenna Bellis, 5-9, sr., Stover

Bailey Brookshire, 5-7, soph., Newburg

Myra Claas, 5-8, fr., Tipton

Katelyn Cole, 5-11, jr., Richland

Abbey Conrow, 5-5, sr., Fayette

Cara Couch, 5-9, soph., Plato

Michaela Malter, 5-10, jr., Sweet Springs

Miranda Moss, 5-6, soph., Richland

Breanna Sein, 5-7, sr., Stoutland

Halle Smith, 6-0, jr., Belle

Bryn Wooldridge, 6-0, sr., Salisbury

Khloe Wyatt, 5-11, soph., Salisbury

SECOND TEAM

Kaydi Alderman, 5-5, jr., Eugene

Alexis Angerer, 6-0, sr., Eugene

Madisyn Beeler, 5-8, sr., Slater

Baylie Combs, 5-7, jr., Harrisburg

Claire Duenckel, 5-7, soph., Calvary Lutheran

Camie Grayson, 5-7, fr., Russellville

Laney Halley, 6-1, fr., Iberia

Alexa Jurgensmeyer, 5-7, sr., Tipton

Skyeler Layman, 5-5, soph., Crocker

Julia Marriott, 5-8, jr., Stover

Abby Maupin, 5-9, soph., New Franklin

Jodi Polly, 5-7, sr., Eugene

Allison Schrimpf, 5-7, jr., Russellville

Paige Spencer, 5-8, jr., Iberia

Kelsey Todd, 5-6, soph., Plato

COACH OF THE YEAR

Jason Culpepper, Tipton