Rolla's Facen, Collier; St. James' Conway among area players selected.

Two former Rolla High School basketball players have been selected to play in the 20th annual Gerald Pilz & Friends All-Star Games.

The all-star games will be be held on Saturday, July 12 on the campus of College of the Ozarks at Point Lookout, near Branson.

The girls’ all-star game is scheduled to begin at 6 p.m. on July 12, with the boys’ game to follow.

Between games several persons will be inducted into the Pilz & Friends All-Star Games Hall of Fame.

Also, on Friday, July 11 the annual Old Time Coaches Reunion will be held at the Radisson in Branson.

Representing Rolla High at this year’s all-star games are 6-0 guard Damaris Facen in the boys’ game and 5-6 guard-forward Madison Collier in the girls’ game.
Also on the boys’ all-star roster is St. James’ 6-6 forward Addison Conway, who will be playing basketball at Westminster College next school year.

Frisco League players on the Pilz rosters include Iberia 6-2 all-state guard Darrien Dickey; Licking 5-10 guard Jake Hood and Crocker 6-2 forward Justin Sloan in the boys’ game and Dixon 5-8 all-state guard Mattie Whitaker in the girls’ game.
One of the coaches in the boys’ game will be Waynesville boys’ head coach Chris Pilz, son of the all-star event founder, Gerald Pilz.

Here are the rosters for the Pilz & Friends All-Star Games, along with the high schools they attended:

Boys
Cody Allhands, Ash Grove
Dylan Bekemeier, Republic
Tyler Clinton, Willow Springs
Addison Conway, St. James
Isiah Daniels, Branson
Quinten Davidson, Forsyth
Darrien Dickey, Iberia
Damaris Facen, Rolla
Cody Garrison, Bolivar
Cody Geiger, Republic
Chaz Glotta, Fort Zumwalt
Chase Hoffman, Republic
Jake Hood, Licking
Javyn Johnston, Drexel
Courtney Lewis, Madison College Prep
Ben Loge, Ava
Cameron maes, Springfield Glendale
Austin McClenathan, Blue Eye
Corbin Medley, Republic
Dawson Meyer, Billings
Logan Middleton, Republic
Christian Mitchell, Blue Eye
Noah Nelson, Ozark
Justin Sloan, Crocker
Canyon Smith, Republic
Chad Sturdefant, Seymour
Jacob Wade, Strafford
Andy Wenger, Branson
Jacob Womack, West Plains
Blake Woods, Hollister
Coaches: Chris Pilz, Waynesville; Trevor Fisher, Republic; Joe Easter, Seymour; Tony Irons, College High Prep; Kendall Tilley, Billings; Mike Wilson, Strafford.

Girls
Kristen Adcock, Manila, Ark.
Angie Allen, Nixa
Alexa Beck, Skyline
Ashley Bishop, Skyline
Maison Bovard, Ava
Candon Brownfield, Corning, Ark.
Mikaela Burgess, Webb City
Jenne Clements, Strafford
Madison Collier, Rolla
Sara Cook, Seymour
Krista Gideon, Skyline
Heather Harman, Walnut Grove
Lexi Harman, Walnut Grove
Mattie Hursh, Chadwick
Madi Johnson, Ash Grove
Kassidy Ledgerwood, Mtn. View Liberty
Hannah Collins, Strafford
Angelique McClain, Nokomis, Ill.
Abby Moulder, Camdenton
Shelby Roberts, Bolivar
Amanda Rowden, Strafford
Cheyenne Sheets, Blue Eye
Sydney Shepherd, Branson
Lakin Simmerman, Ash Grove
Makenna Smith, Marshfield
Keeley Virtue, Sparta
Madison Wells, Nixa
Mattie Whitaker, Dixon
Coaches: Ken Elfrink, Blue Eye; Steve Frank, Strafford; Rory Henry, Walnut Grove; Lynn Long, Fair Play; Eric Shaw, Laquey; Jerry Songer, Corning, Ark.; Bob Spencer, Mtn. View Liberty (retired).