|
|
The Rolla Daily News - Rolla, MO
  • Large group of sectional qualifiers for Tiger track

  • St. James moves on in seven girls' events, five boys' events.
    • email print
  • The St. James High School track team qualified in seven girls’ events and five boys’ events for sectional competition during last Saturday’s Missouri Class 3 District 5 Meet, held at St. Francis Borgia High School.
    The top four finishers in each event move on from the district meet to the Class 3 Sectional Meet at Eldon on Saturday, starting at 11 a.m. And the top four finishers at sectionals advance to the Missouri Class 3 Track and Field Championships, to be held May 30-31 at Dwight Reed Stadium on the campus of Lincoln University in Jefferson City.
    Girls
    The Lady Tigers won three events, was runner-up in one and third place in two.
    Freshman Devin Fuhring won district titles in both the 100-meter dash at :12.56 and the 200-meter dash at :26.13. Sophomore Parker Fane won the 800-meter run at 2:20.92 and was third in the 1,600-meter run at 5:22.73.
    Other sectional qualifiers for the Lady Tigers are the 4x400-meter relay team of Sarah Walls, Fuhring, Hannah Perona and Fane at 4:12.12 and L. Perona, who was third in the 3,200-meter run at 12:18.49 and fourth in the 1,600-meter run at 5:27.10.
    Boys
    Third places for St. James came from Cody Birkner in the pole vault at 12-6 and the 4x400-meter relay team of Jake Money, Birkner, Richard Byfield and Addison Conway at 3:30.87.
    Also moving on with fourth-place finishes are Conway in the 200-meter dash at :23.66; Byfield in the 300-meter hurdles at :41.27, and the 4x100-meter relay team of Nathan Campbell, Conway, Birkner and Jamal Sconiers at :44.84.
    Team standings
    Boys: 1. Blair Oaks 92.5, Owensville 74, 3. Helias 66, 4. Union 60, 5. California 55, 6. Eldon 48, 7. Osage 47.5, 8. Southern Boone 44, 9. Pacific 36, 10. St. Clair 35, 11. Sullivan 32, 12. St. James 28, 12. Borgia 28, 14. Versailles 25, 15. Buffalo 20, 16. Salem 11.
    Girls: 1. Union 108, 2. Helias 86, 3. St. Clair 82.5, 4. Sullivan 69.25, 5. St. James 62, 6. Eldon 61.75, 7. Pacific 37, 7. Owensville 37, 9. Blair Oaks 30.5, 10. Osage 29, 11. Southern Boone 22.5, 12. Borgia 22.5, 13. Versailles 20.5, 14. Buffalo 16, 15. Salem 9.75, 16. California 8.
    Events                                                                                                              Here are the St. James placers, with the sectional qualifiers in boldface:
    Boys
    Pole vault: 3. Cody Birkner, 12-6.
    Page 2 of 2 - Long jump: 16. Mason Ragland, 18-1 1/2; 17. Jake Money, 17-10.
    Triple jump: 8. Jake Money, 39-4 1/2; 11. Mason Ragland, 37-11 1/4.
    Discus: 19. Marcus Bradshaw, 106-11; 27. Paul Risner, 88-8.
    Shot put: 21. Marcus Bradshaw, 35-6; 29. Steven Huffman, 29-11.
    4x800-meter relay: 11. St. James (Dillon Beam, Tyler Glidden, Jordan Howard, Beau Campbell), 9:39.92.
    110-meter hurdles: 10. Richard Byfield, :17.13; 14. Seth Thompson, :17.96.
    100-meter dash: 11. Jamal Sconiers, :11.87; 22. Broc Losing, :12.43.
    1,600-meter run: 13. Alex Auxier, 4:56.91; 25. Issac Altis, 5:10.59.
    4x100-meter relay: 4. St. James (Nathan Campbell, Addison Conway, Cody Birkner, Jamal Sconiers), :44.84.
    400-meter dash: 11. Dawson Lynch, :54.47; 15. Tucker Lepper, :56.02.
    300-meter hurdles: 4. Richard Byfield, :41.27; 12. Seth Thompson, :44.72.
    800-meter run: 18. Jordan Howard, 2:19.58; 19. Tyler Glidden, 2:20.33.
    200-meter dash: 4. Addison Conway, :23.66; 23. Mileek Ginn, :25.68.
    3,200-meter run: 15. Alex Auxier, 11:09.41; 20. Issac Altis, 11:23.57.
    4x400-meter relay: 3. St. James (Jake Money, Cody Birkner, Richard Byfield, Addison Conway), 3:30.87.
    Girls
    Long jump: 22. Amie Diestelkamp, 12-5 1/2.
    Triple jump: 20. Amie Diestelkamp, 27-5.
    Discus: 26. Isabella Riccetti, 63-7; 27. Amie Diestelkamp, 58-10.
    Shot put: 21. Isabella Riccetti, 27-1; 28. Alexis Chambers, 22-11.
    100-meter hurdles: 9. Emily Campbell, :18.16; 18. Madison Lindeman, :20.97.
    100-meter dash: 1. Devin Fuhring, :12.56; 6. Sarah Walls, :13.45.
    1,600-meter run: 3. Parker Fane, 5:22.73; 4. Leslie Perona, 5:27.10.
    4x100-meter relay: 5. St. James (Emily Campbell, Sarah Walls, Hannah Perona, Devin Fuhring), :52.76.
    300-meter hurdles: 22. Madison Lindeman, :58.34.
    800-meter run: 1. Parker Fane, 2:20.92.
    200-meter dash: 1. Devin Fuhring, :26.13; 15. Hannah Perona, :29.48.
    3,200-meter run: 3. Leslie Perona, 12:18.49; 17. Savanna Frayer, 15:18.56.
    4x400-meter relay: 2. St. James (Sarah Walls, Devin Fuhring, Hannah Perona, Parker Fane), 4:12.12.

      • calendar