|
|
The Rolla Daily News - Rolla, MO
  • Frisco League Track Meet

  • Newburg boys fourth, Lady Wolves seventh in team standings.
    • email print
  • The Newburg High School boys’ track team placed fourth while the Lady Wolves were seventh in the annual Frisco League Track Meet, held at the Waynesville High School track.
    The meet’s host school this year was Licking.
    Dixon won the boys’ team championship with 137.5 points while Licking was second with 129. Newburg finished with 103.5 points.
    Plato won the girls’ team title with 124.5 points while Dixon was runner-up with 101. Newburg finished with 72 points.
    Newburg’s Trevor Constable finished second in the boys’ individual point standings, finishing with 27.5 points. Plato’s Ianin Mincey had the top boys’ point total at 34.
    In the girls’ individual point standings Plato went 1-2, with Breanne Duprie and Lexi McNiel both finishing with 40 points to lead the way.
    Newburg’s Renate Richardson was No. 4 on the list with 27 points and Jordan Baumgardner No. 5 with 26.
    Boys
    Constable won the 110-meter hurdles for the Wolves with a time of :16.94, placed second in the triple jump at 36-9 1/2, placed third in the 300-meter hurdles at :45.03 and was fifth in the high jump at 5-6.
    Kylon Bales captured the pole vault for the Wolves at 13-0 - two feet better than the runner-up.
    The Newburg 800-meter relay team of Tevis Elbert, Kylon Bales, Alan Yelton and Nick Strawhun won with a time of 1:41.84.
    Also for Newburg:
    Kyle Olsen finished second in the shot put at 36-3 1/2.
    The Wolves’ 400-meter relay team of Elbert, Bales, Yelton and Strawhun placed third at :49.85.
    Elbert placed fourth in the long jump at 16-5, while Dakota DeShurley was fourth in the discus at 101-8.
    Girls
    Baumgardner won the high jump with a leap of 4-8 for the Lady Wolves.
    Newburg second places came from Richardson in both the 100-meter hurdles at :18.15 and the 300-meter hurdles at :50.75, and Baumgardner in the 400-meter dash at 1:08.84.
    Richardson was third in the 100-meter dash at :14.40, as was Sarah West in the 3,200-meter run at 14:55.27.
    Newburg fourth places came from Richardson in the long jump at 14-5 1/2; Baumgardner in the 200-meter dash at :29.81, and West in the 800-meter run at 3:00.85;
    West was fifth in the 1,600-meter run at 6:36.00.
    Newburg was scheduled to compete in a make-up meet Wednesday at Linn. On Saturday the Wolves are to compete in the Rolla Track Classic, starting at 9 a.m. at the Rolla Community Track.
    Results
    Team standings
    Boys
    1. Dixon 137.5
    2. Licking 129
    Page 2 of 3 - 3. Plato 121
    4. Newburg 103.5
    5. Iberia 83
    6. Crocker 82
    7. Richland 29
    8. Stoutland 1
    Girls
    1. Plato 124.5
    2. Dixon 101
    3. Iberia 99
    4. Licking 87.5
    5. Richland 84
    6. Crocker 75
    7. Newburg 72
    8. Stoutland 0
    Events
    Here are the top three finishes in each event, plus other Newburg athletes who placed in the top eight:
    Boys
    100-meter dash: 1. Anthony Baker, Dixon, :12.00; 2. Ianin Mincey, Plato, :12.01; 3. Zayne Knudson, Crocker, :12.53.
    200-meter dash: 1. Ianin Mincey, Plato, :23.81; 2. Anthony Baker, Dixon, :24.64; 3. Billy Martin, Licking, :24.88. Newburg: 8. Tevis Elbert :25.82.
    400-meter dash: 1. Blake Heithold, Licking, :55.65; 2. Marquis Gannt, Dixon, :56.03; 3. Leon Donelson, Licking, :57.09. Newburg: 5. Nick Strawhun :58.58.
    800-meter run: 1. Seth Moloney, Licking, 2:11.20; 2. Larson Scullion, Dixon, 2:14.53; 3. Colton Ingram, Licking, 2:16.08. Newburg: 7. Chris McDonald 2:32.95; 8. Blake Karr 2:39.12.
    1,600-meter run: 1. Alex Leitner, Plato, 5:01.00; 2. Colton Ingram, Licking, 5:07.09; 3. Tyler Todd, Plato, 5:09.90. Newburg: 8. Chris McDonald 5:50.00.
    3,200-meter run: 1. Alex Leitner, Plato, 10:56.03; 2. Tyler Todd, Plato, 11:21.94; 3. Larson Scullion, Dixon, 11:35.28. Newburg: 7. Chris McDonald 13:57.57.
    110-meter hurdles: 1. Trevor Constable, Newburg, :16.94; 2. Ianin Mincey, Plato, :17.00; 3. Richard Seville, Dixon, :18.37.
    300-meter hurdles: 1. Mason Stevens, Dixon, :43.16; 2. Ianin Mincey, Plato, :44.41; 3. Trevor Constable, Newburg, :45.03. Newburg: 7. Kylon Bales :47.64.
    400-meter relay: 1. Dixon, :47.78; 2. Crocker, :49.45; 3. Newburg (Nick Strawhun, Tevis Elbert, Kylon Bales, Alan Yelton), :49.85.
    800-meter relay: 1. Newburg (Nick Strawhun, Tevis Elbert, Kylon Bales, Alan Yelton), 1:41.84.
    1,600-meter relay: 1. Dixon, 3:44.03; 2. Licking, 3:45.96; 3. Plato 4:00.91; 4. Newburg (Allen Russell, Nick Strawhun, Blake Karr, Alan Yelton), 4:13.32.
    Long jump: 1. Holden Luttrell, Iberia, 17-9; 2. Austin Bogle, Crocker, 17-0; 3. Mason Crabtree, Plato, 16-11. Newburg: 4. Tevis Elbert 16-5; 8. Dakota DeShurley 14-5 1/2.
    Shot put: 1. Dustin Bloodgood, Iberia, 37-1; 2. Kyle Olsen, Newburg, 36-3 1/2; 3. Nick Harlan, Licking, 35-8 1/2. Newburg: 8. Brandon Pennell 27-8.
    Discus: 1. Riley Luttrell, Iberia, 127-3; 2. Nick Harlan, Licking, 115-1; 3. Jimmy Rowland, Crocker, 101-11. Newburg: 4. Dakota DeShurley 101-8; 6. Aaron crisp 95-5.
    Triple jump: 1. Austin Bogle, Crocker, 37-1; 2. Trevor Constable, Newburg, 36-9 1/2; 3. Caleb Mooney, Richland, 35-7 1/2.
    High jump: 1. Blake Heithold, Licking, 5-10; 2. Marquis Gannt, Dixon, 5-8; 3. Holden Luttrell, Iberia, 5-6. Newburg: 5. Trevor Constable 5-6; 7. Allen Russell 5-4.
    Pole vault: 1. Kylon Bales, Newburg, 13-0; 2. Mason Stevens, Dixon, 11-0; 3. Leon Donelson, Licking, 10-6. Newburg: 7. Ryker Travis 7-0.
    Girls
    100-meter dash: 1. Breanne Duprie, Plato, :14.00; 2. Asia McElroy, Iberia, :14.14; 3. Renate Richardson, Newburg, :14.40. Newburg: 6. Jordan Baumgardner :15.15.
    200-meter dash: 1. Breanne Duprie, Plato, :26.81; 2. Asia McElroy, Iberia, :28.03; 3. Jerica Schaffner, Dixon, :29.28. Newburg: 4. Jordan Baumgardner :29.81.
    400-meter dash: 1. Lexi McNiel, Plato, 1:08.33; 2. Jordan Baumgardner, Newburg, 1:08.84; 3. Shalyn Barton, Plato, 1:13.91.
    Page 3 of 3 - 800-meter run: 1. Lexi McNiel, Plato, 2:35.70; 2. Kami Bennett, Dixon, 2:50.28; 3. Tierra Evans, Iberia, 2:54.62. Newburg: 4. Sarah West 3:00.85.
    1,600-meter run: 1. Lexi McNiel, Plato, 6:01.82; 2. Kami Bennett, Dixon, 6:24.10; 3. Delanie Williams, Richland, 6:32.55. Newburg: 5. Sarah West 6:36.00.
    3,200-meter run: 1. Lexi McNiel, Plato, 13:04.64; 2. Shi Bennett, Dixon, 14:21.84; 3. Sarah West, Newburg, 14:55.27.
    100-meter hurdles: 1. Breanne Duprie, Plato, :17.76; 2. Renate Richardson, Newburg, :18.15; 3. Camryn Long, Richland, :18.66.
    300-meter hurdles: 1. Breanne Duprie, Plato, :48.78; 2. Renate Richardson, Newburg, :50.75; 3. Ashley Ingram, Licking, :52.81.
    400-meter relay: 1. Iberia, :57.08; 2. Crocker, :57.90; 3. Richland, 1:00.50.
    800-meter relay: 1. Iberia, 2:10.02; 2. Richland, 2:15.78; 3. Plato, 2:15.95.
    1,600-meter relay: 1. Dixon, 4:53.78; 2. Crocker, 5:03.90; 3. Plato, 5:07.28.
    3,200-meter relay: 1. Dixon, 11:57.28; 2. Plato, 12:02.97; 3. Licking, 14:40.18.
    Long jump: 1. Crocker, 15-0; 2. Ashley Ingram, Licking, 14-6; 3. Jerica Schaffner, Dixon, 14-5 1/2. Newburg: 4. Renate Richardson 14-5 1/2.
    Shot put: 1. Whitney Weems, Iberia, 30-11 1/2; 2. Kelsey cook, Licking, 30-7; 3. Jordy Vrba, Dixon, 29-7. Newburg: 7. Allyssa Dondlinger 24-1.
    Discus: 1. Kelsey Cook, Licking, 94-1; 2. Whitney Weems, Iberia, 93-0; 3. Kaitlin Brothers, Iberia, 83-5. Newburg: 8. Allyssa Dondlinger 62-8.
    Triple jump: 1. Ashley Ingram, Licking, 30-0; 2. Erika Wilson, Iberia, 27-8; 3. Gerica Curry, Crocker, 26-4. Newburg: 8. Sonya Wann 22-10.
    High jump: 1. Jordan Baumgardner, Newburg, 4-8; 2. Lindsay Medlen, Crocker, 4-6; 3. Ashley Ingram, Licking, 4-6.
    Pole vault: 1. Emily Wood, Crocker, 6-6.
    Junior High
    Team standings
    Boys: 1. Crocker 135, 2. Iberia 131, 3. Licking 72.5, 4. Stoutland 67, 5. Plato 56, 6. Dixon 51, 7. Newburg 46.5, 8. Richland 14.
    Girls: 1. Iberia 113, 2. Licking 111.5, 3. Richland 88, 4. Stoutland 83, 5. Dixon 65.5, 6. Plato 62, 7. Crocker 8, 8. Newburg 0.
    Newburg placers
    Boys
    400-meter dash: 6. Augustus Enke 1:04.59.
    1,600-meter relay: 2. Newburg (Jacob Russell, Zach Ryerson, Mike Brinkley, Augustus Enke) 4:21.27.
    Long jump: 3. Augustus Enke 15-7.
    Triple jump: 3. Jacob Russell 30-6 1/2.
    Pole vault: 2. Jacob Russell 8-0.
    100-meter hurdles: 5. Augustus Enke :20.43; 8. Caleb Austin :20.67.

      • calendar