|
|
The Rolla Daily News - Rolla, MO
  • RHS track at Lebanon Invitational

  • 11 first-place finishes for RHS squads.
    • email print
  • The temperature at last week’s nine-school Lebanon Invitational which the Rolla High School track team participated in was 42 degrees.
    “And it felt like 27 degrees!” added Rolla High School track head coach Don Knapp.
    Regardless, it was a good showing by the Bulldogs despite the chill in the air.
    Rolla, Lebanon, Waynesville, Camdenton, Richland, Iberia, Dixon, Crocker and Macks Creek competed in the event, which was a late addition to the RHS schedule.
    No team scores were kept. Individual results were just received on Wednesday.
    In the boys’ meet Rolla captured nine of the 17 events - including three of the four relays - while the Lady Bulldogs won two events. Names of the RHS relay runners were not available.
    No pole vault event was held, as Lebanon does not have a pole vault pit.
    “We did well at this meet,” Knapp said. “The times, distances and effort for both of our teams was, overall, very good.”
    The top three places in each event were awarded medals.
    Boys
    Open first places for the Bulldog boys came from Jordan Kaden in the 200-meter dash at :23.64; Austin Parks in the 400-meter dash at :52.32; Hunter Short in the 800-meter run at 2:08.52; James Kosbar in the 1,600-meter run at 4:51.26; Aaron Froehlich in the triple jump at 42-3, and Chase Bartle in the shot put at 43-11 1/2.
    Relay victories for the RHS boys came from the 4x200-meter team at 1:34.45; the 4x400-meter team at 3:32.24 and the 4x800-meter team at 8:48.17.
    RHS second places came from Kosbar in the 800-meter run at 2:09.83; Dalton Rabenau in the 3,200-meter run at 11:03.94, and Froehlich in the long jump at 19-6.
    Jordan was third in the 400-meter dash at :52.69 as was Damaris Facen in the triple jump at 39-10 and tying for third in the high jump was Aita Ikuenobe at 5-6.
    Taking fourth for Rolla was Will Crutcher in the 1,600-meter run at 5:11.37.
    Girls
    The Lady Bulldogs captured the 4x400-meter relay with a time of 4:28.33 and the 4x800-meter relay at 10:38.06.
    Second for RHS were Sophia Holmes in the 400-meter dash at 1:05.07; Shannon McCaul in the 800-meter run at 2:36.13; Cambria Ryckman in the long jump at 14-8, and Madison Bartle in the shot put at 30-6 1/2.
    Rolla third places were by Joanne Callier in the 3,200-meter run at 13:16.03; Ryckman in the triple jump at 30-8 1/2, and Jade DeShurley in the discus at 81-3.
    Lady Bulldog fourth places were by Meredith Sowers in the 400-meter dash at 1:07.34; Madison Collier in the 800-meter dash at 2:41.18, and Holmes in the long jump at 14-3.
    Page 2 of 3 - The Lady Bulldogs were scheduled to compete in the Springfield Girls’ Night Out Meet Thursday. And today the RHS boys were slated to participate in the Springfield Hillcrest Invitational.
    Here are the top three finishers, plus other Rolla placers, in the Lebanon Invitational, held on April 4 (Names of Rolla relay team members were not available):
    Girls
    100-meter dash: 1. Kennedy Belt, Waynesville, :13.28; 2. Nya Dorsey, Waynesville, :13.46; 3. Maisy Borden, Camdenton, :13.49. Rolla placers: 10. Morgan Grooms :14.34; 11. Dani Martin :14.40; 13. Micaylea Creech :14.49.
    200-meter dash: 1. Polly Dinsdale, Camdenton, :27.67; 2. Josie Dinsdale, Camdenton, :27.91; 3. Hannah Bland, Waynesville, :28.46. Rolla placers: 5. MaryBeth Sells :29.27; 6. Mackenzie Masters :29.53.
    400-meter dash: 1. Kennedy Belt, Waynesville, 1:04.93; 2. Sophia Holmes, Rolla, 1:05.07; 3. Wynter Nekola, Lebanon, 1:05.68. Rolla placers: 4. Meredith Sowers 1:07.34; 10. Leonia Tripps 1:19.73.
    800-meter run: 1. Kelsey Winfrey, Lebanon, 2:34.37; 2. Shannon McCaul, Rolla, 2:36.13; 3. Sophia Rodriguez, Waynesville, 2:37.27. Rolla placers: 4. Madison Collier, 2:41.18.
    1,600-meter run: 1. Kellsie Hermann, Waynesville, 6:00.64; 2. Selena Hedgepeth, Waynesville, 6:27.96; 3. Madelyn O’Connor, Lebanon, 6:28.03.
    3,200-meter run: 1. Tessa Weber, Camdenton, 12:44.50; 2. Kellsie Hermann, Waynesville, 13:01.99; 3. Joanne Callier, Rolla, 13:16.03.
    100-meter hurdles: 1. Ariel Okorie, Waynesville, :14.97; 2. Judy Keys, Camdenton, :15.57; 3. Kristyn Carpenter, Camdenton, :17.33. Rolla placers: 6. Kayla Reed :18.09; 7. Tandra Logiudice :18.24.
    300-meter hurdles: 1. Ariel Okorie, Waynesville, :48.46; 2. Judy Keys, Camdenton, :50.84; 3. Shelby Hicks, Lebanon, :52.25. Rolla placers: 7. Kayla Reed :54.48; 10. Tandra Logiudice :56.57.
    4x100-meter relay: 1. Camdenton, :51.58; 2. Waynesville, :52.29; 3. Rolla, :56.07; 4. Rolla B :56.69.
    4x200-meter relay: 1. Camdenton, 1:53.34; 2. Waynesville, 1:53.42; 3. Rolla, 1:58.43; 4. Rolla B 2:01.45.
    4x400-meter relay: 1. Rolla, 4:28.33; 2. Waynesville, 4:33.27; 3. Lebanon, 4:33.97.
    4x800-meter relay: 1. Rolla, 10:38.06; 2. Lebanon, 10:51.25; 3. Waynesville, 11:20.16.
    High jump: 1. McKenzie Wright, Camdenton, 5-4; 2. Becca Buechter, Iberia, 5-2; 3. Ariel Okorie, Waynesville, 4-8. Rolla placers: 7. Savannah Eyberg 4-4; 8. Kameron Jordan 4-0.
    Long jump: 1. Ariel Okorie, Waynesville, 15-2; 2. Cambria Ryckman, Rolla, 14-8; 3. McKenzie Wright, Camdenton, 14-3 1/2. Other Rolla placer: 4. Sophia Holmes 14-3.
    Triple jump: 1. McKenzie Wright, Camdenton, 34-2; 2. Sophie Shore, camdenton, 30-9; 3. Cambria Ryckman, Rolla, 30-8 1/2. Other Rolla placer: 6. Roxanne Rafter, 28-2 1/2.
    Shot put: 1. Brianna Williams, Waynesville, 31-10; 2. Madison Bartle, Rolla, 30-6 1/2; 3. Ashley Wolfe, Waynesville, 30-2 1/2. Other Rolla placers: 9. Jade DeShurley, 27-8; 11. Aarika Froehlich 24-10 1/2.
    Discus: 1. Rachel Young, Lebanon, 86-1; 2. Kaitlin Brothers, Iberia, 82-0; 3. Jade DeShurley, Rolla, 81-3. Other Rolla placers: 7. Madison Bartle 78-9; 8. Aarika Froehlich 73-10.
    Boys
    100-meter dash: 1. Trey Eddy, Waynesville, :11.38; 2. Jason Winters, Iberia, :11.54; 3. Ryan Elliott, Camdenton, :11.62. Rolla placers: 11. Josh Leon :12.50; 12. Keegan Chrisco :12.56; 17. Quincy Peterson-Bullock :12.95.
    200-meter dash: 1. Jordan Kaden, Rolla, :23.64; 2. Brandon Newell, Lebanon, :23.79; 3. Kendrick Jordan, Waynesville, :24.40. Other Rolla placers: 10. Keegan Chrisco :25.49; 11. Josh Leon :25.63.
    400-meter dash: 1. Austin Parks, Rolla, :52.32; 2. Kain Youman, Waynesville, :52.56; 3. Jordan Kaden, Rolla, :52.69. Other Rolla placer: 7. Nathan Cunningham :56.29.
    800-meter run: 1. Hunter Short, Rolla, 2:08.52; 2. James Kosbar, Rolla, 2:09.83; 3. Jacob Rabenold, Camdenton, 2:10.43. Other Rolla placer: 7. Liam Jennings 2:19.34.
    Page 3 of 3 - 1,600-meter run: 1. James Kosbar, Rolla, 4:51.26; 2. Najim Udchachon, Waynesville, 4:51.61; 3. Nick Victor, Waynesville, 5:04.10. Other Rolla placers: 4. Will Crutcher 5:11.37; 5. Liam Jennings 5:13.42.
    3,200-meter run: 1. Najim Udchachon, Waynesville, 11:00.23; 2. Dalton Rabenau, Rolla, 11:03.94; 3. Regan Wilson, Lebanon, 11:26.47.
    110-meter hurdles: 1. Denver Hansen, Camdenton, :15.47; 2. Bobby Johnson, Camdenton, :17.83; 3. Hunter Sawyers, Lebanon, :18.58. Rolla placer: 5. Zach Phillips :19.13.
    300-meter hurdles: 1. Denver Hansen, Camdenton, :41.99; 2. Aspen Hills, Camdenton, :44.89; 3. Nigel Farmer, Waynesville, :46.24. Rolla placer: 10. Zach Phillips :50.22.
    4x100-meter relay: 1. Camdenton, :45.67; 2. Waynesville, :45.74; 3. Lebanon, :47.17; 4. Rolla :47.65.
    4x200-meter relay: 1. Rolla, 1:34.45; 2. Lebanon, 1:35.79; 3. Waynesville, 1:37.09.
    4x400-meter relay: 1. Rolla, 3:32.24; 2. Camdenton, 3:40.84; 3. Lebanon, 3:42.46.
    4x800-meter relay: 1. Rolla, 8:48.17; 2. Waynesville, 9:10.04; 3. Lebanon, 9:11.76.
    High jump: 1. Jacob Wise, Camdenton, 6-0; 2. Joe Harris, Camdenton, 5-10; t-3. Aita Ikuenobe, Rolla; Seth Shoemaker, Crocker; Anthony Taylor, Lebanon; Hoden Luttrell, Iberia, 5-6. Other Rolla placers: 7. Damaris Facen 5-4; 9. Keenan Gorman 5-2.
    Long jump: 1. Darrien Dickey, Iberia, 20-1; 2. Aaron Froehlich, Rolla, 19-6; 3. Connor Hickman, Camdenton, 18-10. Other Rolla placers: 10. Kelston Burgess 17-1 1/2; 12. Laine Marler 16-10.
    Triple jump: 1. Aaron Froehlich, Rolla, 42-03; 2. Darrien Dickey, Iberia, 42-2 1/2; 3. Damaris Facen, Rolla, 39-10. Other Rolla placer: 9. Will Crutcher 36-1.
    Shot put: 1. Chase Bartle, Rolla, 43-11 1/2; 2. Austin Evans, Lebanon, 43-0; 3. Daren Garcia, Waynesville, 42-10. Other Rolla placers: 6. Jay Atherton 38-5; 14. Dakota Cartwright 33-8.
    Discus: 1. Austin Evans, Lebanon, 139-6; 2. Jusitn Murdock, Camdenton, 125-4; 3. Austin Loechner, Lebanon, 116-6. Rolla placers: 7. Chase Bartle 103-9; 15. Dakota Cartwright 90-7.

      • calendar