|
|
The Rolla Daily News - Rolla, MO
  • St. James, Newburg track in Linn Invitational

  • St. James has four 1st-places in both boys and girls meets.
    • email print
  • The St. James and Newburg high school track teams competed in the Linn Invitational on Monday.
    St. James placed second in the girls’ meet, behind Eldon. Eldon finished with 156 points while the Lady Tigers had 81. Newburg finished 12th with 28 points.
    In the boys’ meet St. James took fourth out of an 18-team field with 83 points while Newburg tied for 16th with four points. Blair Oaks won the boys’ meet with 117 points.
    Girls
    The St. James Lady Tigers won four events.
    Sophomore Parker Fane had a hand in three first-places for STJ, winning the 800-meter run at 2:31.33 and the 1,600-meter run at 5:40.38. Fane also ran a leg on the winning 4x400-meter relay squad, along with Devin Fuhring, Hannah Perona and Sarah Walls at 4:26.04.
    Fuhring, a freshman, also won the 100-meter dash with a time of :13.20. Fuhring placed second in the 300-meter hurdles at :50.39.
    The Lady Tiger 4x800-meter relay team of Hannah Perona, Fane, Savanna Frayer and Leslie Perona finished second at 11:14.16.
    Leslie Perona was third in the 3,200-meter run at 12:58.22 and fourth in the 1,600-meter run at 5:52.62.
    The Lady Tiger 4x100-meter relay team of Emily Campbell, Hannah Perona, Walls and Fuhring placed third at :55.44.
    Newburg’s senior Rena Richardson was third in both the 100-meter hurdles with a time of :18.08 and the 300-meter hurdles at :50.56.
    Also for Newburg, Jordan Baumgardner was fourth in the 200-meter dash with a time of :29.32 and fifth in the high jump at 4-8. Richardson was also fifth for the Lady Wolves in the 100-meter dash at :13.97.
    Boys
    The St. James Tigers won four events.
    St. James went 1-2 in the 110-meter hurdles. Nathan Campbell won the event for the Tigers at :16.78 while Richard Byfield placed second at :16.79.
    Byfield also won the 300-meter hurdles at :42.09.
    The Tiger 4x100-meter relay team of Campbell, Addison Conway, Cody Birkner and Jamal Sconiers won with a time of :45.68. St. James also won the 4x400-meter relay event with a team of Dawson Lynch, Byfield, Birkner and Conway at 3:38.93.
    Conway placed second in the 200-meter dash for the St. James Tigers at :23.78.
    The STJ 4x200-meter relay team of Broc Losing, Jake Money, Danny McCarthy and Seth Thompson was second at 1:41.08.
    Sconiers was fourth in the 100-meter dash at :11.72.
    Alex Auxier was fifth in the 1,600-meter run for St. James at 5:02.75.
    Here are the top three finishers in each event, along with other St. James and Newburg placers:
    Girls
    100-meter dash: 1. Devin Fuhring, St. James, :13.20; 2. Keleena Logan, Cole Camp, :13.58; 3. Asia McElroy, Iberia, :13.78. Other St. James placers: 10. Sarah Walls :14.39. Newburg placers: 5. Rena Richardson :13.97; 8. Jordan Baumgardner :14.13.
    Page 2 of 4 - 200-meter dash: 1. Ellie Wirts, California, :28.58; 2. Becca Buechter, Iberia, :28.90; 3. Asia McElroy, Iberia, :29.21. St. James placers: 6. Sarah Walls :30.01; 7. Hannah Perona :30.51. Newburg placers: 4. Baumgardner :29.32.
    400-meter dash: 1. Brianna Burnett, Eldon, 1:06.62; 2. Harley Nale, Linn, 1:07.12; 3. Grace Steiger, Cuba, 1:07.27. Newburg placer: 17. Sonya Wann 1:24.81.
    800-meter run: 1. Parker Fane, St. James, 2:31.33; 2. Julianna Timm, Eldon, 2:44.80; 3. Autumn Baker, Chamois, 2:45.86. St. James placer: 12. Savanna Frayer 3:07.82. Newburg placer: 13. Sarah West 3:12.19; 21. Wann 3:36.75.
    1,600-meter run: 1. Parker Fane, St. james, 5:40.38; 2. Alyson Jones, Blair Oaks, 5:50.41; 3. Autumn Baker, Chamois, 5:51.94. Newburg placer: 15. West 7:08.04.
    3,200-meter run: 1. Autumn Baker, Chamois, 12:43.15; 2. Alyson Jones, Blair Oaks, 12:57.70; 3. Leslie Perona, St. James, 12:58.22.
    100-meter hurdles: 1. Mica Holland, Cuba, :17.72; 2. Sara Rhine, Eldon, :17.86; 3. Rena Richardson, Newburg, :18.08. St. James placers: 6. Emily Campbell :18.93; 17. Madison Lindemann :21.02.
    300-meter hurdles: 1. Sara Rhine, Eldon, :49.74; 2. Devin Fuhring, St. James, :50.39; 3. Rena Richardson, Newburg, :50.56. St. James placer: 14. Lindemann 1:01.22.
    4x100-meter relay: 1. Eldon, :54.67; 2. Blair Oaks, :55.18; 3. St. James (Emily Campbell, Hannah Perona, Sarah Walls, Devin Fuhring), :55.44.
    4x200-meter relay: 1. Eldon, 1:57.80; 2. Cuba, 1:57.91; 3. Justice Miller, Russellville, 1:59.77.
    4x400-meter relay: 1. St. James (Hannah Perona, Devin Fuhring, Sarah Walls, Parker Fane), 4:26.04; 2. Eldon, 4:27.83; 3. Blair Oaks, 4:36.71.
    4x800-meter relay: 1. Russellville, 11:02.10; 2. St. James (Hannah Perona, Parker Fane, Savanna Frayer, Leslie Perona), 11:14.16; 3. Vienna, 11:31.88; 7. Newburg (Cheyanne Wingfield, West, Allyssa Dondlinger, Wann), 14:11.99.
    Shot put: 1. Maddie Scrivner, Eldon, 37-6; 2. Audrey Pickering, California, 32-5 1/4; 3. Kaylee Kinsey, Belle, 32-3 1/2. St. James placers: 15. Isabella Riccetti 26-6 1/4; 22. Alexis Chambers 25-3. Newburg placers: 28. Dondlinger 23-4 1/2; 31. Caitlyn Smith 19-1 1/2.
    Discus: 1. Maddie Scrivner, Eldon, 105-4; 2. Breanna Molina, Linn, 97-4; 3. Bethanee Plochberger, Russellville, 90-0. St. James placers: 21. Riccetti 70-6; 28. Amie Diestelkamp 61-3. Newburg placers: 23. Dondlinger 69-6 1/2; 30. Rachael Foster, 56-4 1/2.
    High jump: 1. Sara Rhine, Eldon, 5-6; 2. Becca Buechter, Iberia, 5-4; 3. Kaleena Logan, Cole Camp, 5-2. Newburg placers: 5. Baumgardner 4-8; 9. Richardson 4-4. St. James placers: 10. Chambers 4-2; 10. Riccetti 4-2.
    Pole vault: 1. Jessica Clark, Blair Oaks, 11-0; 2. Taylor Young, Russellville, 8-6; 3. Megan Jessmon, Eldon, 8-6.
    Long jump: 1. Sara Rhine, Eldon, 16-3; 2. Keleena Logan, Cole Camp, 15-4; 3. Taylor Young, Russellville, 14-10 1/2. St. James placers: 15. Diestelkamp 12-6; 16. Gemini Hoffman 12-5.
    Triple jump: 1. Keleena Logan, Cole Camp, 34-0 1/2; 2. Vivian Partridge, Eldon, 30-4; 3. Julianna Timm, Eldon, 30-2 1/2. St. James placer: 13. Diestelkamp 25-10. Newburg placer: 19. Wann 21-10.
    Boys
    100-meter dash: 1. Dominic Jamerson, Blair Oaks, :11.32; 2. Jason Winters, Iberia, :11.60; 3. Drew Harris, Cole Camp, :11.67. St. James placer: 4. Jamal Hawkins-Sconiers, :11.72. Newburg placer: 29. Tevis Elbert :13.13.
    200-meter dash: 1. Drew Harris, Cole Camp, :23.55; 2. Addison Conway, St. James, :23.78; 3. Parker Temple, Cuba, :24.07. St. James placer: 9. Tucker Lepper, :24.97. Newburg placer: 23. Elbert :26.99.
    400-meter dash: 1. Chance Cumpton, Blair Oaks, :53.42; 2. Adam Wieberg, Bienna, :54.0; 3. Conner George, California, :54.84. St. James placers: 6. Dawson Lynch, :55.49; 8. Lepper :56.31. Newburg placers: 19. Nick Strawhun 1:00.92; 20. Allen Russell 1:01.37.
    Page 3 of 4 - 800-meter run: 1. Clay Nolte, Chamois, 2:08.63; 2. Ryan Surface, Versailles, 2:14.80; 3. Benigno Corona, California, 2:16.31. Newburg placers: 24. Blake Karr 2:37.19; 25. Chris McDonald 2:38.33.
    1,600-meter run: 1. Clay Nolte, Chamois, 4:48.36; 2. Jason Otto, Blair Oaks, 4:50.14; 3. Chandler Harker, Vienna, 4:53.25. St. James placer: 5. Alex Auxier 5:02.75. Newburg placers: 25. McDonald 5:47.14; 28. Russell 5:50.22.
    3,200-meter run: 1. Jason Otto, Blair Oaks, 10:25.67; 2. Chandler Harker, Vienna, 10:32.92; 3. Grant Uthlaut, Hermann, 10:39.45. St. James placers: 7. Auxier 11:05.47; 22. Dillion Beam 13:23.41.
    110-meter hurdles: 1. Nathan Campbell, St. James, :16.78; 2. Richard Byfield, St. James, :16.79; 3. Levi Shinn, Eldon, :16.99. Newburg placer: 6. Trevor Constable :18.49.
    300-meter hurdles: 1. Richard Byfield, St. James, :42.09; 2. Dylan Norton, California, :43.10; 3. Levi Shinn, Eldon, :43.52. St. James placer: 6. Seth Thompson :46.65.
    4x100-meter relay: 1. St. James (Nathan Campbell, Addison Conway, Cody Birkner, Jamal Hawkins-Sconiers), :45.68; 2. Eldon, :46.46; 3. Blair Oaks, :46.84.
    4x200-meter relay: 1. Blair Oaks, 1:36.33; 2. St. James (Broc Losing, Jake Money, Danny McCarthy, Seth Thompson), 1:41.08; 3. Eldon, 1:42.12.
    4x400-meter relay: 1. St. James (Dawson Lynch, Richard Byfield, Cody Birkner, Addison Conway), 3:38.93; 2. Blair Oaks, 3:39.93; 3. California, 3:41.57.
    4x800-meter relay: 1. Blair Oaks, 8:55.29; 2. Russellville, 9:10.25; 3. Chamois, 9:18.43; 9. St. James (Jordan Howard, Tyler Glidden, Dillion Beam, Beau Campbell), 10:14.75.
    Shot put: 1. Nathan Squires, California, 51-11; 2. John Karsten, Blair Oaks, 50-1; 3. Taylor Sides, Eldon, 46-5. Newburg placers: 17. Kyle Olsen, 33-2; 37. Brandon Pennell 26-9. St. James placers: 23. Marcus Bradshaw 31-5; 26. Steven Huffman 30-2 1/2.
    Discus: 1. John Karsten, Blair Oaks, 153-7 1/2; 2. Alexx Lewis, California, 137-8; 3. Thomas Kriegshauser, Eldon, 134-7. Newburg placers: 15. Dakota DeShurley 103-4; 20. Aaron Crisp 92-3 1/2. St. James placers: 22. John Bauer, 90-2; 34. Paul Risner 75-1.
    High jump: 1. Holden Luttrell, Iberia, 6-0; 2. Marquis Gantt, Dixon, 5-10; 3. Kyler Turpin, Versailles, 5-10. Newburg placers: 10. 5-6; 10. Trevor Constable 5-6. St. James placer: 13. Alex Harrop 5-4.
    Pole vault: 1. Brad Thomas, Blair Oaks, 12-6; 2. Grant Russell, Eldon, 12-0; 3. Brent Davis, Vienna, 11-6. Newburg placer: 12. Kylon Bales 10-0. St. James placers: 12. Birkner 10-0; 20. Danny McCarthy 8-0.
    Long jump: 1. Walker Boghardt, California, 19-3 1/2; 2. Drew Harris, Cole Camp, 18-10 1/2; 3. Shane Randall, Eldon, 18-8. St. James placer: 9. Lynch 17-2 1/2. Newburg placers: 14. Elbert 16-3; 19. Chris McDonald 15-4.
    Triple jump: 1. Walker Boghardt, California, 39-10 1/2; 2. Ryan Surface, Versailles, 39-5 1/2; 3. Shane Randall, Eldon, 38-11. Newburg placers: 8. Trevor Constable 36-2; 25. Blake Karr 27-11. St. James placers: 9. Money 36-1 1/2; Mason Ragland 36-0 1/2.
    Team Standings
    Girls
    1. Eldon 156
    2. St. James 81
    3. Blair Oaks 72
    4. Russellville 48
    5. Chamois 45
    6. Iberia 43
    7. Cuba 42
    7. Cole Camp 42
    9. Vienna 39.5
    10. California 39
    11. Linn 31.5
    12. Newburg 28
    13. Hermann 15
    14. Morgan County 9
    15. Belle 6
    16. Calvary Lutheran 2
    16. New Bloomfield 2
    Boys
    1. Blair Oaks 117
    2. Eldon 103.5
    3. California 101
    4. St. James 82
    Page 4 of 4 - 5. Versailles 48
    6. Chamois 47
    7. Vienna 41
    8. Hermann 26
    9. Cole Camp 25
    10. Iberia 24.5
    11. Russellville 22
    12. Cuba 20
    13. Linn 15
    14. Dixon 14
    15. Belle 5
    16. Harrisburg 4
    16. Newburg 4
    18. Calvary Lutheran 3
      • calendar