|
|
The Rolla Daily News - Rolla, MO
  • Two from St. James track advance

  • Ridenhour, Byfield moves on to sectionals for Tigers.
    • email print
  • Senior Shelby Ridenhour and sophomore Richard Byfield of the St. James High School track team move on to Class 3 Section 3 competition with their performances last Saturday at the District 5 Meet, held at Helias High School.
    The top four finishers in each event advanced from the district meet to the Class 3 Section 3, to be held on Saturday at Ozark High School.
    The top four finishers in each event from sectionals move on to the Missouri Class 3 Championships in two weeks at Jefferson City.
    Ridenhour, a returning all-state performer for the St. James Lady Tigers, moves on to sectionals in all four events. At the district meet Ridenhour won the 100-meter dash with a time of :12.77; placed third in both the long jump at 16-9 1/2 and the triple jump at 34-6 3/4 and was fourth in the 200-meter dash at :27.60.
    Byfield qualified for sectionals in the boys' 300-meter hurdle, placing third at :41.34.
    A close-call miss at sectionals for St. James was freshman Parker Fane, who fell just short in the girls' 800-meter run by placing fifth with a time of 2:25.63.
    Team Standings
    Girls
    1. Union 83
    2. Sullivan 81
    3. St. Clair 70
    4. Blair Oaks 65
    5. Owensville 63
    6. J.C. Helias 62.5
    7. California 62
    8. Eldon 39
    9. St. Francis Borgia 32
    10. St. James 31
    11. Osage 24.5
    12. Buffalo 24
    13. Pacific 21
    14. Salem 19
    15. Southern Boone 18
    16. Versailles 6
    Boys
    1. Helias 111
    2. Blair Oaks 79
    3. Eldon 75.5
    4. St. Clair 75
    5. Osage 56
    6. Southern Boone 51
    7. Pacific 47
    8. California 44.5
    9. Owensville 41
    10. Union 25
    11. Sullivan 23
    12. Salem 20
    13. Borgia 17
    14. Buffalo 14
    15. St. James 13
    16. Versailles 10
    St. James Results
    Girls
    Long jump: 3. Shelby Ridenhour 16-9 1/2; 16. Amie Diestelkamp 13-5.
    Triple jump: 3. Ridenhour 34-6 3/4; 18. Diestelkamp 27-0 1/2.
    Discus: 24. Brittany Youngs 63-10.
    100-meter hurdles: 19. Lea Ybarra :20.46; 20. Emily Campbell :21.63.
    100-meter dash: 1. Ridenhour :12.77.
    1,600-meter run: 9. Parker Fane 5:44.60; 11. Leslie Perona 5:52.15.
    4x100-meter relay: 13. St. James (Campbell, Hannah Perona, Diestelkamp, Ybarra) :57.67.
    800-meter run: 5. Fane 2:25.63.
    200-meter dash: 4. Ridenhour :27.60; 17. H. Perona :30.31.
    3,200-meter run: 9. L. Perona 13:04.50.
    Boys
    Long jump: 22. Mason Ragland 17-6; 24. Logan Courtois 17-4.
    Triple jump: 18. Courtois 36-7 1/2.
    Discus: 24. Paul Risner 83-6.
    Shot put: 29. Dalton Mendoza 26-6.
    110-meter hurdles: 7. Nathan Campbell :17.00; 12. Seth Thompson :18.52.
    100-meter dash: 15. Jamal Hawkins-Sconier :12.50; 24. Hunter Goff :13.03.
    Page 2 of 2 - 4x200-meter relay: 11. St. James (Thompson, Tucker Lepper, Broc Losing, Danny McCarthy) 1:40.42.
    1,600-meter run: 12. Alex Auxier 5:00.90; 23. Jordan Howard 5:21.35.
    4x100-meter relay: 6. St. James (Campbell, Hawkins-Sconier, Richard Byfield, Courtois) :47.01.
    400-meter dash: 18. Lepper :58.90; 22. Tim Davis 1:04.78.
    300-meter hurdles: 3. Byfield :41.34; 18. Campbell :48.78.
    800-meter run: 26. Tyler Glidden 2:29.16; 29. Jack Paulus 2:49.93.
    200-meter dash: 21. Jake Money :25.90; 24. McCarthy :26.50.
    3,200-meter run: 7. Auxier 10:44.39; 19. Howard 12:00.38.
    4x400-meter relay: 11. St. James (Byfield, Lepper, Losing, Money) 3:46.77.

      • calendar