|
|
The Rolla Daily News - Rolla, MO
  • Rolla, St. James in track dual

  • Tune-up for this weekend's district competition.
    • email print
  • In a tune-up prior to this weekend's district competition, the Rolla and St. James high school track teams met Tuesday at the Rolla Community Track for a rescheduled dual meet.
    The event came about after the Rolla Invitational was rained out on April 27. Both teams wanted to add one more event before districts, so they met Tuesday.
    On Saturday Rolla was scheduled to compete in the Missouri Class 4 District 5 Meet at Camdenton while St. James was to compete in the Class 3 District 5 Meet in Jefferson City.
    The star on Tuesday was senior all-stater Shelby Ridenhour for the St. James High girls' squad. Ridenhour won all four open events she entered – the 100- and 200-meter dash, the long jump and triple jump.
    Here are Tuesday's results:
    Team standings
    Boys
    1. Rolla 112
    2. St. James 32
    Girls
    1. Rolla 78
    2. St. James 41
    Events
    Girls
    4x800-meter relay: 1. St. James 12:01.73.
    100-meter dash: 1. Shelby Ridenhour, St. James :12.62; Krystal O'Connor, Rolla :13.90; Micaylea Creech, Rolla, :14.00; 4. Sydney Ousley, Rolla :14.34.
    100-meter hurdles: 1. Kayla Reed, Rolla :17.37; 2. Emily Campbell, St. James :18.62.
    4x200-meter relay: 1. Rolla (Sophia Holmes, Meredith Sowers, Marybeth Sells, Jade DeShurley), 1:53.96.
    4x100-meter relay: 1. Rolla (Madison Davis, Morgan Grooms, Creech, Sells), :54.26.
    400-meter dash: 1. DeShurley, Rolla :64.81; 2. Parker Fane, St. James :65.34; 3. Leslie Perona, St. James :70.34; Jasmyn Youngblood, Rolla :72.
    300-meter hurdles: 1. Reed, Rolla :50.96; 2. Tandra Logiudice, Rolla, :53.34.
    800-meter run: 1. Parker, St. James, 2:33; 2. L. Perona, St. James 2:48.
    200-meter run: 1. Ridenhour, St. James :27.26; 2. Sells, Rolla :28.90; 3. Tess Feeler, Rolla :29.64; 4. Lilly Germeroth, Rolla :29.90; 5. Hannah Perona, St. James :30.46; 6. L. Perona, St. James :30.58; 7. Ousley, Rolla :30.68; 8. Fane, St. James :30.71.
    High jump: 1. Gabe Otte, Rolla 5-0; 2. Hayley Portell, St. James 4-2; 3. Allie Burns, Rolla 4-0.
    Long jump: 1. Ridenhour, St. James 17-11; 2. Holmes, Rolla 15-6 1/2; 3. Marin Beck, Rolla 13-7; 4. Amie Diestelkamp, St. James 13-6; Campbell, St. James 13-5 1/2; Jenny Bai, Rolla 12-4; 7. Portell, St. James 12-2.
    Pole vault: 1. Grooms, Rolla, 9-0; 2. Skylar Turner, Rolla 6-6; Leah Barks, Rolla 8-6.
    Triple jump: 1. Ridenhour, St. James 33-5 1/2; 2. Cambria Ryckman, Rolla 30-9 1/2; Beck, Rolla 27-6.
    Shot put: 1. Madison Bartle, Rolla 30-8; 2. Aarika Froehlich, Rolla 26-7 1/2; Amanda Steineman, Rolla 24-8 1/2; Hannah Blakley, Rolla 23-0 1/2; Rebecca Roark, Rolla 23-5; 6. Brittany Youngs, St. James 22-6 1/2.
    Discus: 1. Froehlich, Rolla 89-6; 2. Bartle, Rolla 87-4; 3. Steineman, Rolla 78-2; Roark, Rolla 73-4; Blakley, Rolla 69-2; Youngs, St. James 60-7; 7. Tara Mace, Rolla 60-1.
    Boys
    4x800-meter relay: 1. Rolla (Chandler Gruener, Will Crutcher, Greg Wilkens, Matt Bryant) 9:42; 2. St. James 10:25.
    Page 2 of 2 - 100-meter dash: 1. Jamal Hawkins-Sconiers, St. James 11:53; 2. Nathan Campbell, St. James :11.68; 3. Ben Maples, Rolla :11.89; 4. Keegan Chrisco, Rolla :12.12; 5. Kevin Geo, Rolla :12.21; 6. Aaron Read, Rolla :12.34.
    110-meter hurdles: 1. Jordan Peterson, Rolla :16.24.1; 2. Nathan Campbell, St. James :16.28.2; 3. Zach Phillips, Rolla :17.34; 4. Seth Thompson, St. james :18.18.
    4x200-meter relay: 1. Rolla (Alex McCormack, Aaron Froehlich, Joe Drallmeier, Jordan Kaden) 1:34.26; 2. St. James 1:41.42.
    1,600-meter run: 1. James Kosbar, Rolla 4:49.73; 2. Alex Auxier, St. James 5:31.5; 3. Chandler Gruener, Rolla 5:39.28; 4. Hewlett, Rolla 5:39.57; 5. Jordan Howard, St. James 5:52.9; Jason Knaebel, Rolla 5:54.4.
    4x100-meter relay: Drallmeier, Maples, Chrisco, Darien Abston) :46.50.
    400-meter dash: 1. Kaden, Rolla :52.31; 2. Bryant, Rolla :59.21; 3. Tucker Lepper, St. James :61.21; 4. Knaebel, Rolla :60.78; 5. Jacob Snodgrass, St. James :68.93.
    300-meter hurdles: 1. Richard Byfield, St. James :42.40; 2. Peterson, Rolla :43; 3. Phillips, Rolla :48.94.
    800-meter run: 1. Auxier, St. James 2:23.96; 2. Will Crutcher, Rolla 2:26; 3. Bryant, Rolla 2:27; 4. Thompson, St. James 2:28; 5. Tyler Gliden, St. James 2:42; Campbell, St. James 2:57.
    200-meter dash: 1. Thomas MacCash, Rolla :23.33; 2. Maples :24.72; 3. Prall, Rolla :25.34; 4. Lefatshe Lefatshe, Rolla :25.59; 5. Byfield, St. james :25.74; 6. McCash, Rolla :25.84.
    3,200-meter run: 1. Dalton Rabenau, Rolla 10:48; 2. Doug Hewlett, Rolla 13:57; 3. David Xiao, Rolla 14:19; 4. Trevor Campbell, Rolla 15:13.
    4x400-meter relay: 1. Rolla (Lefatshe, Josh Leon, Kane Meek, Read) 4:02.
    High jump: 1. Meek, Rolla 5-6; 2. Mason Ragland, St. James 5-4; 3. Xiao, Rolla 5-4; 4. Davis, Rolla 5-0; 5. Maples, Rolla 5-0; 6. Aita Ikuenobe, Rolla 5-2.
    Long jump: 1. Froehlich, Rolla 20-3 1/4; 2. Drallmeier, Rolla 18-7; 3. Logan Courtois, St. James 17-11; 4. Zack Yoakum, Rolla 17-9; 5. Read, Rolla 17-2 1/2; 6. Knaebel, Rolla 16-8.
    Pole vault: 1. Beket Edwards, Rolla 11-0; 2. Trevan Rafter, Rolla 10-0; 3. Caleb Waldman, Rolla 9-0; 4. Austin Rabenau, Rolla 8-0.
    Triple jump: 1. Crutcher, Rolla 36-9; 2. Ragland, St. james 36-6 1/2; 3. Ikuenobe, Rolla 36-3; 4. Yoakum, Rolla 35-11 1/2; 5. Jake Money, St. James 34-10; 6. Courtois, St. James 34-6 1/2.
    Shot put: 1. Chase Bartle, Rolla 40-6; 2. Abston, Rolla 38-11; 3. Dakota Cartwright, Rolla 35-5; 4. Beau Cartwright, Rolla 34-0; 5. Jordan Gaskins, Rolla 32-3; 6. Evan Voight, Rolla 31-6 1/2.
    Discus: 1. Bartle, Rolla 108-0; 2. Paul Risner, St. James 82-3; 3. Cartwright, Rolla 77-2; 5. Gaskins, Rolla 78-3; 6. Jorge Barrera, Rolla 77-9.

      • calendar